22 października 2019

Wszystko o psach i wszystko o krowach - Wydawnictwo Dragon

Wszystko i psach i krowach, Wydawnictwo Dragon

Dzieci to istoty chłonne i przejawiające niezwykłą ciekawość świata. Niejeden dorosły mógłby się od nich uczyć dociekliwości i upartości w dążeniu do celu. Zwłaszcza w okresie przedszkolnym ta ciekawość przybiera na intensywności. To czas, kiedy dzieci za wszelką cenę pragną być samodzielne, szukają nowych wrażeń, wszędzie ich pełno. A pytania kierowane w stronę rodziców, dziadków czy nauczycieli trudno zliczyć... Warto ten głód wiedzy u maluchów zaspokajać i pielęgnować, choć nie zawsze jest to łatwe. Dorośli często nie mają pojęcia, jakiej odpowiedzi udzielić na zadane pytanie - w ich mniemaniu śmieszne, błahe lub zwyczajnie kłopotliwe. To duży błąd! Trzeba pamiętać, że to, co nam wydaje mało istotne, dla małego człowieka może stanowić coś niezwykle cennego i ekscytującego. Dziecko, które się rozwija, musi pytać. Dzięki temu doskonali mowę, myślenie, porządkuje wiedzę, zdobywa nowe umiejętności, kształtuje swoje zainteresowania. Nigdy nie należy gasić dziecięcej ciekawości. Jeżeli nie znamy odpowiedzi na pytanie, nie zbywajmy dziecka, lecz wraz z nim poszukajmy informacji na dany temat. Trud, który włożymy we wspólne poszukiwania, prędzej czy później zaprocentuje!

W zaspokajaniu dziecięcej dociekliwości z pewnością pomocne okażą się książki o różnorakiej tematyce. Niedawno w moje ręce trafiły dwie pozycje Wydawnictwa Dragon z serii "Wszystko o...". Pięknie wydane, pełne miłych dla oka ilustracji, podające wiedzę z humorem, uczące zwracania uwagi na szczegóły, motywujące do zgłębiania danego tematu. Według mnie idealne nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym, ale również dla przedszkolaków. Oczywiście trudno oczekiwać od 3-latka, że z uwagą wysłucha i przyswoi wszystkie informacje. Być może część z nich wcale go nie zainteresuje. Jestem jednak pewna, że do wspólnej lektury - czy to z rodzicem, czy z nauczycielem - przedszkolak podejdzie z ogromnym entuzjazmem. Przy tych książkach nie sposób się nudzić!


W albumie edukacyjnym Wszystko o psach mały czytelnik odnajdzie mnóstwo ciekawostek z życia domowych pupili. Pozna ich budowę, etapy rozwoju, różnice między poszczególnymi rasami, a także dowie się, że dzięki współpracy wszystkich zmysłów psiaki zyskują przewagę nad większością gatunków. W książce znajduje się również mnóstwo ciekawych informacji o historii tych zwierząt, początkach ich więzi z człowiekiem, psiej mowie, zwyczajach, higienie, chorobach, ulubionych smakołykach i zabawach, a nawet o psich emocjach oraz rodzajach współpracy, jaką czworonożni przyjaciele podejmują z ludźmi.

Album zawiera mnóstwo cennych faktów podanych w przystępny, zrozumiały dla dzieci sposób. Spora garść wiedzy okraszona dużą dawką humoru i ubarwiona ciekawymi ilustracjami to dobry wybór nawet dla początkujących przedszkolaków. Maluchy mogą stopniowo uzupełniać swoją wiedzę o psach, uczą się wrażliwości w stosunku do zwierząt i przekonują się, że posiadanie własnego czworonoga to nie tylko przyjemność wynikająca z głaskania, przytulania i wspólnych zabaw, ale również spore wyzwanie, nie mniej obowiązków i ogromna odpowiedzialność.


Z kolei album Wszystko o krowach przekonuje młodego czytelnika, że krowy to fascynujące zwierzęta i warto poznać je bliżej. Z pierwszych rozdziałów można dowiedzieć się nieco o krowich przodkach, procesie udomowienia bydła, budowie krów oraz ich znaku rozpoznawczym - rogach. W dalszej części książki dziecko może poznać krowie zwyczaje, dowiedzieć się, czego krowy się boją, jak długo żyją i jak porozumiewają się między sobą. Oprócz tego w albumie znaleźć można informacje o popularnych oraz tych mniej znanych rasach bydła oraz innych przeżuwaczach. Najbardziej urzekł mnie rozdział o układzie pokarmowym krowy. Dziecko może przyjrzeć się bliżej budowie przewodu pokarmowego krowy, poznać jej "upodobania kulinarne" i sposoby jedzenia, a także zgłębić temat krowiego żołądka i innych narządów związanych z procesami trawienia. Nie zabrakło tu również wzmianki o krowich plackach i ich roli w życiu człowieka. Inny ciekawy rozdział opowiada o tym, skąd bierze się mleko i jak powstają z niego inne produkty - nabiał oraz steki. Młody czytelnik dowie się też co nieco o roli krów w kulturze, o corridzie, a także o kowbojach i rodeo. Ale nie tylko! Ciekawostek jest ogrom, trudno wszystkie je zliczyć.

Książka ta udowadnia, że świat zwierząt, również tych hodowlanych, jest naprawdę fascynujący i pełen tajemnic, które tylko czekają, żeby je odkryć. To lektura idealna zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników, każdy znajdzie w niej coś godnego zainteresowania. Zaskakujące jest to, jak wiele cennych informacji autor zawarł w tym zabawnym i kolorowym albumie. Książka bawi, intryguje, zachwyca, a jednocześnie uczy.

Oba albumy są bardzo wartościowe i zasługują na zainteresowanie czytelników. To książki nasiąknięte wiedzą i humorem, a przy tym naprawdę pięknie wydane. Twarda okładka, gruby papier, mnóstwo ciekawych i estetycznych ilustracji, a przede wszystkim cudowna treść - wszystko to czyni je wyjątkowymi. Myślę, że warto zrobić im miejsce w domowej czy przedszkolnej biblioteczce.

  • Tytuł: Wszystko o psach; Wszystko o krowach
  • Autor: Mateusz Kęsy, Katarzyna Kołodziej; Łukasz Łebek, Adam Święcki 
  • Wydawnictwo: Dragon
  • Rok wydania: 2019
  • Liczba stron: 61

Za egzemplarze do recenzji bardzo dziękuję Wydawnictwu Dragon.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz